Motorsport.ee

Sherco ST1.25 0.125 2011

Kui soovid mootorrattaga sõitmisele kulutada minimaalselt aega ja raha, kuid saada vastu võimalikult palju, on parim lahendus traiel.
Võid harjutada koduhoovis seismist ja keeramist või aia taga kivihunnikus turnida - oskused tulevad mõlemal juhul.

Vähe sõitnud ja väga heas korras traiel nii täiskasvanud algajale kui noorele.
Vajab minimaalselt hooldust, Rehvid peaaegu uued. Kaal 68kg.
Kaasa 2 tagumist porilauda. (Siiani pole vaja läinud)

Hind 1900EUR.
kontakt: info ät mootorratas.ee

Eesti klubimeeskond saavutas ISDE-l kuuenda koha

Elary Talu (vasakult), Veiko Biene, Priit Biene ja Edgars Silinš.

Täna saavutas Eesti klubimeeskond Portugalis Portimãos iga-aastasel enduro suursündmusel ISDE (International Six Days Enduro) kuuenda koha.

Tänase viimase, kuuenda võistluspäeva lõpetasid Elary Talu (KTM) Sõmerpalu motoklubist, Priit Biene (Yamaha) RedMoto Racingust ja Edgars Siliņš (Husqvarna) Lätist klubimeeskondade arvestuses kuuendal kohal. Peale viiepäevast pingutust, kus iga päev läbiti üle 250 kilomeetri, lõpetas rahvusvahelise enduro kuuepäevasõidu kross Portimão motokompleksi kardirajale ehitatud krossirajal.

Supermoto stiilis rajal oli vaid üks hüpe, rada ise nii kitsas, et möödasõiduvõimalust eriti polnud. „Oluline oli püsti püsida. Lõpetati enam-vähem sarnaselt sellele, kuidas stardist minema saadi,“ ütles meeskonna juht Veiko Biene.

Individuaalselt oli Siliņš täna C2 klassis 8. ja Biene 36., Talu C3 klassis 8. Klubide arvestuse võitis tänavu ameeriklaste meeskond XC Gear (Dante Oliveira, Ricky Russell ja Austin Walton), kellele Talu, Biene ja Siliņš kaotasid üle 42 minuti. Rahvusmeeskondadest võitis ISDE tänavu USA (Ryan Sipes, Kailub Russell, Taylor Robert ja Steward Baylor) Austraalia ja Itaalia ees.

„Oleme kuuenda koha üle üliõnnelikud,“ rääkis meeskonna juht Veiko Biene. „Nii head tulemust ei osanud loota, esimesed klubimeeskonnad koosnevad ju puha maailmameistritest. Arvasime, et kümne sisse tulles oleme teinud väga hea tulemuse,“ lisas ta. Klubide arvestuses osales tänavu ISDE-l kokku 124 meeskonda.

ISDE viienda päeva järel on Eesti klubimeeskond kuues

Fotol: Võistkonna juht Veiko Biene (vasakult), Priit Biene, Elary Talu ja Edgars Silinš.

Täna tõusis Eesti klubimeeskond Portugalis Portimãos iga-aastase enduro suursündmuse ISDE (International Six Days Enduro) viiendal võistluspäeval veel koha võrra, kuuendaks.

Tänase võistluspäeva lõpetasid Elary Talu Sõmerpalu motoklubist, Priit Biene RedMoto Racingust ja Edgars Siliņš Lätist veel koha võrra kõrgemal, kuuendatena. Tänaseks distantsiks kujunes 285,8 km, kahel ringil oli kaheksa kiiruskatseks ning sõiduaega oli kokku seitse ja pool tundi..

„Elary ja Edgars tegid taas stabiilse tulemuse ja hea sõidu,“ rääkis meeskonna juht Veiko Biene. „Ainult Priidul läks tagarehvi mousse katki ja seetõttu kukkusid tema ringiajad tugevasti. Õnneks rehv maha ei tulnud ja Priit sai päeva lõpuni. Enne homset krossi tuli tal veel rehvi vahetada, teised seda tegema ei pidanud.“ Tänane ilm oli Biene sõnul senistest kõige mõnusam, rajad ei tolmanud ega olnud vaatamata öösel sadanud vihmale ka liiga märjad ja libedad, ülesõitudel hakanud sõitjatel ainult pisut jahe.

Individuaalselt oli Talu täna klubisõitjate arvestuses 22., Siliņš 25. ja Biene 58.

Homsel kuuendal ja viimasel võistluspäeval on osalejatel jäänud sõita veel vaid lõpukross.

Rahvusvaheline Mootorrattaföderatsioon (FIM) teatas kurbusega, et eilsel neljandal võistluspäeval suri üks ajalooliste mootorrataste klassis osalenud sõitja, itaallane Pierluigi Mattioli. Infarkti saanud Mattiolit püüdsid võistluse meedikud küll elustada, kuid ta suri kahjuks.

ISDE toimub tänavu 11.-16. novembril Portugalis Portimãos. Üle 500 osaleja heitleb kuue päeva jooksul radadel, mis kulgevad nii liival kui lahtisel kruusal, metsateedel, kivistel mäeseljandikel ja savipinnasel. Eelmisel aastal osalesid Martin Leok ja Talu koos Läti võistleja Ivo Steinbergsiga samuti klubide arvestuses Club Team Awards, kui Tšiilist toodi koju väärt teine koht.

Eesti klubimeeskond tõusis ISDE-l seitsmendaks

Elary Talu hoolduspausil.

Tänase võistluspäeva lõpetasid Elary Talu Sõmerpalu motoklubist, Priit Biene RedMoto Racingust ja Edgars Siliņš Lätist eilsega võrreldes koha võrra kõrgemal, seitsmendatena. Teist päeva sõideti kahe ringi peale 7 kiiruskatset ja kokku 266 km ning sõiduaega tuli päevas üle 8 tundi.

„Hommikul läks meie sõitjatel kõik kenasti, kuid mingil hetkel hakkasid asjad viltu vedama,“ rääkis meeskonna juht Veiko Biene. „Esimesel ringil kukkus Elary ühel katsel, teisel ringil paar korda Priit. Midagi hullu ei juhtunud, kuid rütmist lõi see ikka välja. Edgars seevastu sõitis terve päeva stabiilselt.“ Tänane ilm oli samuti kehv, väga jahe ja tugev tuul, mis lausa telke lõhkus, lisaks hakkas pea iga kord, kui meie sõitjad katsele jõudsid, sadama.

Individuaalselt oli Siliņš täna klubisõitjate arvestuses 23., Talu 26. ja Biene 54.

Homme läbivad ISDE osalejad osaliselt kõigist eelnevatest päevadest erineva raja, mis tänagi – kahel ringil on kaheksa kiiruskatest, distants kokku 285,8 km ning sõiduaega seitse ja pool tundi.

ISDE toimub tänavu 11.-16. novembril Portugalis Portimãos. Üle 500 osaleja heitleb kuue päeva jooksul radadel, mis kulgevad nii liival kuni lahtisel kruusal, metsateedel, kivistel mäeseljandikel ja savipinnasel. Eelmisel aastal osalesid Martin Leok ja Talu koos Läti võistleja Ivo Steinbergsiga samuti klubide arvestuses Club Team Awards, kui Tšiilist toodi koju väärt teine koht.

ISDE kolmandal päeval lühendati klubimeeskondade võistlust

Täna lühendati Portugalis Portimãos iga-aastase enduro suursündmuse ISDE (International Six Days Enduro) kolmandal võistluspäeval vihmast läbimatuks muutunud raja tõttu klubimeeskondade võistlust.

Eilse teise võistluspäeva lõpetasid Elary Talu Sõmerpalu motoklubist, Priit Biene RedMoto Racingust ja Edgars Siliņš Lätist kaheksandal kohal. Täna läks üle poole tuhande endurosõitja kahest esimesest võistluspäevast erinevale rajale – kaks ringi, millel on 7 kiiruskatset, teevad kokku 266 km ja sõiduaega pidi päevas tulema 8 tundi.

„Kuigi hommikul sadas, sõitsid meie poisid kiiruskatsetel väga häid aegu,“ rääkis meeskonna juht Veiko Biene. Mägedes oli tema sõnul ülesõit nii keeruline, et kuigi esimesed sada-sada viiskümmend klubimeest sealt kenasti läbi said, ei tulnud ülejäänud enam toime ning kohtunikud otsustasid klubisõitjatel teise ringi tühistada. „Ka rahvusmeeskondade sõitjatele anti esimesel ringil 15 ja teisel 10 minutit aega juurde. Meie sõitjatel ei vedanud selles mõttes, et nad jõudsid teisest ringist juba kaks kiiruskatset läbida enne, kui see otsus langetati.“

Sõitjad koguti ühes ajakontrollpunktis kokku ning ühiselt sõideti kohtuniku järel paddock’isse. Klubisõitjate tulemused läksid täna kirja kolmanda kiiruskatse lõpu seisuga, mille järgi Talu oli täna 18., Siliņš 24. ja Biene 28. Meeskonnaarvestuses säilitati kaheksas koht. Homme läbivad ISDE osalejad sama raja, mis tänagi.

ISDE toimub tänavu 11.-16. novembril Portugalis Portimãos. Üle 500 osaleja heitleb kuue päeva jooksul radadel, mis kulgevad nii liival kuni lahtisel kruusal, metsateedel, kivistel mäeseljandikel ja savipinnasel. Eelmisel aastal osalesid Martin Leok ja Talu koos Läti võistleja Ivo Steinbergsiga samuti klubide arvestuses Club Team Awards, kui Tšiilist toodi koju väärt teine koht.

Eesti tõusis ISDE-l klubimeeskondade arvestuses kaheksandaks

Elary Talu (415) hommikul stardis.

Eesti-Läti klubikoondis tõusis iga-aastase enduro suursündmuse ISDE (International Six Days Enduro) teisel võistluspäeval Portugalis Portimãos i kaheksandaks.

Eilse esimese võistluspäeva lõpetasid Elary Talu Sõmerpalu motoklubist, Priit Biene RedMoto Racingust ja Edgars Siliņš Lätist kümnendal kohal. Ka täna sõideti 16-18 kraadise temperatuuri ja üsna jaheda tuule käes eilset rada – kaks ringi, kokku 279 kilomeetrit, mille läbimiseks kulus üle seitsme ja poole tunni. Individuaalselt oli Siliņš täna klubide arvestuses 22., Talu 26. ja Biene 55. kohal.

„Täna vihma ei sadanud ja enamus katseid tolmas kõvasti,“ rääkis meeskonna juht Veiko Biene. „Üldiselt läheb meeskonnal hästi, klubide arvestuses tõusime kaks kohta. Ainult Priitu vaevas päeva teises pooles mingi terviseprobleem, ta kaebab väsimust ja on praegugi pikali puhkamas,“ selgitas Biene. Edgars tegi nagu eilegi seitsmendal katsel meeskonnakaaslastest parima tulemuse, sõites välja kümnenda aja.

Homme ja ülehomme minnakse uuele rajale – kaks ringi, millel on 7 kiiruskatset, teevad kokku 266 km ja sõiduaega tuleb mõlemal päeval 8 tundi.

ISDE toimub tänavu 11.-16. novembril Portugalis Portimãos. Üle 500 osaleja heitleb kuue päeva jooksul radadel, mis kulgevad nii liival kuni lahtisel kruusal, metsateedel, kivistel mäeseljandikel ja savipinnasel. Eelmisel aastal osalesid Martin Leok ja Talu koos Läti võistleja Ivo Steinbergsiga samuti klubide arvestuses Club Team Awards, kui Tšiilist toodi koju väärt teine koht.

Eesti asub ISDE-l kaitsma klubide arvestuses teist kohta

(kükitavad vasakult) Siliņš, Talu ja Biene koos meeskonna taustajõududega võistluse avamisel

Eesti-Läti klubikoondis alustas täna Portugalis Portimãos iga-aastast enduro suursündmust ISDE-t (International Six Days Enduro) ja eesmärgiks on kaitsta möödunudaastast teist kohta.

Stardis on Elary Talu Sõmerpalu motoklubist, Priit Biene RedMoto Racingust ja Edgars Siliņš Lätist. Avapäeva kaks ringi, kokku 279 kilomeetrit, mille läbimiseks kulus üle seitsme ja poole tunni, lõpetas Talu klubide arvestuses 26., Siliņš 28. ja Biene 41. kohal.

„Esimesel päeval oli stardirivi juhuslik ning poistel tuli teha kõvasti tööd ja väga palju möödasõite,“ rääkis meeskonna juht Veiko Biene. „Esimese ringi viimasel katsel pidi Elary prillid eest võtma, sest hakkas sadama ja ta ei näinud prillidega enam hästi. Priit jäi paduvihma kätte teise ringi viimasel katsel – siin ookeani ääres sajab 10-15 minutit ja siis on taevas jälle selge,“ selgitas ta. Rahvuskoondised startisid varem ning neil oli õnne rohkem ja sadu tabas neid alles siis, kui nad katselt ülesõidule läksid.

Mõlema ringi viimane katse ka tolmas kõvasti ning ei Elary ega Priit saanud sealt head tulemust, kuna teisest kurvist alates tuli sõita eesstartinu üles keerutatud tolmus. Kuid Edgarsil vedas nii, et tema sai pääses puhtale rajale ning sõitis seitsmendal katsel klubisõitjate arvestuses ka välja 10nda aja.

Homme on rada sama, mis tänagi ning sõitjad stardivad tänaste tulemuste alusel ehk märksa enam eespool kui esimesel päeval.

ISDE toimub tänavu 11.-16. novembril Portugalis Portimãos. Üle 500 osaleja heitleb kuue päeva jooksul radadel, mis kulgevad nii liival kuni lahtisel kruusal, metsateedel, kivistel mäeseljandikel ja savipinnasel. Eelmisel aastal osalesid Martin Leok ja Talu koos Läti võistleja Ivo Steinbergsiga samuti klubide arvestuses Club Team Awards, kui Tšiilist toodi koju väärt teine koht.

Ametlik WRC promotsiooniralli Shell Helix Rally Estonia 2020 toimumisaeg on paigas

Foto: Blackhole Studio

Tänavu esmakordselt ametliku WRC promotsiooniralli tiitlit kandnud Shell Helix Rally Estonia tänuõhtul öeldi välja 2020 aasta autospordi suursündmuse toimumisaeg.

Shell Helix Rally Estonia 2020 sõidetakse 24.-26. juulil Tartu, Otepää, Elva, Kanepi ja Kambja teedel. Järgmise aasta Rally Estonia on kindlasti ka pidulikum selle poolest, et tegu on kümnenda Rally Estoniaga. See on oluline tähis Baltikumi suurima autospordisündmuse jaoks, esimene ralli toimus 2010. aastal ja selle aja jooksul on Rally Estonia pärjatud muuhulgas ka FIA ERC Euroopa meistrivõistluste parimaks ralliks. Eesti meistrivõistluste etapist on tänaseks välja kasvanud ametlik WRC promotsiooniralli, kus osalevad WRC sarja tipptiimid ja sõitjad.

Võttes arvesse WRC järgmise aasta kalendrit on leitud lahendus, mis sobib kõigile osapooltele. Ralli direktori Urmo Aava sõnul oli see nädalavahetus asjaolusid arvesse võttes õige valik.

Urmo Aava, Shell Helix Rally Estonia direktor:
„Niipea kui avaldati ametlikult WRC kalender asusime kiirelt suhtlema WRC promootori ja meeskondadega. Väga suuri valikuid ei olnud, sest me positsioneerime ennast muuhulgas Soome MM-ralli eelse testina ja oleme näinud, et seda võimalust kasutanud WRC sõitjad on olnud Soomes kiired. Parim näide on tänavused maailmameistrid Ott Tänak ja Martin Järveoja, kes on kahe viimase aasta Shell Helix Rally Estonia võitjad ja samuti võitnud mõlemal aastal ka Soome MM-ralli. Ajaliselt oleme nädal peale Keenias sõidetavat Safari rallit ja kaks nädalat enne Soome MM-rallit. Ka meeskonnad on kinnitanud, et see on neile parim lahendus. Ühtlasi on rallifännidel nüüd hea võimalus endale selleks nädalaks Lõuna-Eestis majutus ära broneerida ja täpsemad plaanid teha, et saada osa kümnenda Rally Estonia sündmustest.“

Shell Helix Rally Estonia ametlikul tänuõhtul toodi ka välja tänavuse ralli publikuarv. Positiumi poolt läbi viidud uuringu kohaselt sai Shell Helix Rally Estonia sündmustest osa 52 234 inimest, nendest Tartus reede õhtul avamisel, stardipoodiumil ja kontserdil 10 054 ja populaarseimal Rüa kiiruskatsel 20 075 pealtvaatajat.

Ametlik WRC promotsiooniralli Shell Helix Rally Estonia 2020 sõidetakse 24.-26. juulil Tartu, Otepää, Elva, Kanepi ja Kambja teedel.

Martin Rump lõpetas hooaja võiduga

Martin Rump (paremal)

Tais Chang International ringrajal peeti möödunud nädalavahetusel Thailand Super Series 7. ja 8. Etapp, mis oli ühtlasi Eesti võidusõitja Martin Rumpi jaoks hooaja viimane võistlus.

Laupäevases sõidus juhtisid Rump ja Stuvik asjade käiku stardist finišini. Algusest peale ohjad haaranud Stuvik kasvatas number 2 Audi R8 edu 6,5-sekundini lähima konkurendi ees. Vahetuse üle võtnud Rump kindlustas esikohta iga järgnenud ringiga ja finišis oli vahe teisel kohal lõpetanud eks-vormel-1- piloodi Rio Haryantoga 29,973 sekundit.

Nädalavahetus oli edukas kogu tiimile. Audi Sport aasia toega B-Quik Racing kindlustas Rump/Stuvik laupäevase etapivõiduga 2019 tiimikarika võidu. Pühapäevane võidusôit kujunes aga tõeliseks vaatemänguks. Kuigi Rump sôitis reedel peetud kvalifikatsioonis oma mõlemal kiirel ringil ca 0,5s kiirema ringiaja kui keegi teine, siis seekord olid kohtunikud eriti ranged tühistades pea pooled sõidetud ringiaegadest rajapiiridest väljumise tõttu ja tegid kvalifikatsioonitulemustes päris mitmeid muudatusi. Rump startis teiselt kohalt ja tõi auto vahetusse tihedalt liidri kannul. Tema ülessanne oli raske auto ja aeglasema revhiseguga täidetud. Boksis tuli laupäevase võidu eest kanda 12 lisa sekundit ajakaristust ning rajale sai Stuvik juba kergema auto ja kiiremate rehvidega neljandana. Mängus oli sarja üldvõit. Peale mitmeid efektseid möödasõite lõpetas nr. 2 Audi R8 GT3 hooaja stiilselt haarates vaid mõned kurvid enne lõppu liidripositsiooni. Meeskonna ja fännide rõõmu ei vähendanud ka hilisem kohtunike 5 sekundiline ajakaristus viimase möödumismanöövri eest, langetades Rump/Stuvik ekipaazi teiseks. Tulemus oli piisav tagamaks Stuvikule sarja meistritiitli. Tiimikaaslased Bilski/Kiks krooniti Am-Cup võitjaks. Vaid kuus etappi kaheksast kaasa teinud Rump lõpetas punktiarvestuses kahe etapivõiduga viiendal kohal.

Martin Rump: ‘’Tulin Burirami hooaja lõpust viimast võtma. Tunnen Chang International rada praeguseks juba läbi ja lõhki. Audile sobib see rada hästi — ma nautisin täiel rinnal. Teadsin, et Sandy’l (Stuvik) on võimalus võita meistritiitel ja seega vältisin üleliigseid riske. Tulemuseks mitmes mõttes võidukas lõpp hooajale. Suur tänu kogu B-Quik tiimile ja Audile! Talvepaus on lähenemas. Kõnelused uue hooaja plaanide osas juba käivad. Olen optimistlik, et järgmise aasta sõidukalender saab olema samm edasi.’’

Tristan Viidas kindlustas etapivõiduga GT4 klassis meistritiitli

Mustafa Mehmet Kaya, Yannick Mettler, Tobias Mueller, Tristan Viidas

Ringrajasõitja Tristan Viidas saavutas Saksa vanima ringrajasarja VLN viimase 4-tunnise etapi võiduga ühtlasi meistritiitli GT4 autode klassis, mis on Viidase jaoks juba järjekorras teine kestvussõidu meistritiitel. Samaaegselt startinud 163 autost lõpetati Mercedes-AMG GT4 autoga üldarvestuses 14. kohal.

Kuigi hooaeg algas suurepäraselt ning 23-aastane Viidas oli oma sakslastest meeskonnakaaslaste Tim Scheerbarthi ja Tobias Mülleriga igal sõidul võidukas, ebaõnnestusid viimased sõidud erinevatel põhjustel. Seega oli enne viimast etappi meistritiitel lahtine ning lisaks Viidase autole pretendeeris esikohale ka BMW Motorsport Junior programmi sõitja rootslane Erik Johansson ja eelmise aasta meister Heiko Eichenberg BMW M4 GT4 autoga. Viidase üle noatera saavutatud esikoht garanteeris aga just eestlase autole tiitli.

Viimast etappi alustas ajasõidus saavutatud teiselt stardikohalt Tobias Müller. Kuna BMW oli viimasteks etappideks toonud rajale kaks Saksamaa GT4 sarja esikoha autot, oli konkurents GT4 klassis kõva ning enamik sõidust möödus pidevalt kohti vahetades. Viidase sõita jäi peale Tim Scheerbarthi viimane topeltvahetus. Kiirete ringiaegade ja ideaalselt õnnestunud boksipeatustega tõustigi autoga Viidase sõidu ajal liidriks. Kuna Viidas läks Viimasele ringile liidrikohalt ning tiitlikonkurendid olid alles kolmandad, tundus edu olevat kindel. Siiski jäid Viidasele raja viimases sektoris ette aeglasemad autod, mistõttu avanes teisel kohal sõitnud Michael Schreyl võimalus eelviimases kurvis rünnakuks. Paraku aga tegi konkurent sirgelõpu pidurdusel valearvestuse, lõikas kurvi Viidase nina eest ülinapilt üle muru lühikeseks ning sõitis suure hooga seina. Sealt lendas Schrey BMW M4 GT4 omakorda üle rajapiirde ning maandus mitu meetrit allpool autoparklas. Õnneks jäi sõitja ise terveks ning ka Viidase auto jäi puutumata, mistõttu ületaski eestlane finišijoone võitjana, edu teiseks tõusnud Eichenbergi ees pisut üle minuti.

„Hooaeg algas tänu kolmele järjestikkusele etapivõidule ning ka teistkordsele Nürburgringi 24-tunni sõidu klassivõidule ideaalselt. Paraku kärbiti meie edu tõttu niigi vaieldamatult kõige aeglasemaks muudetud Mercedes-AMG võimsust ning kütusepaagi mahtu veelgi rohkem. See sundis nii sõitjaid kui meeskonda rohkem pingutama, mis tõi kaasa vahepealsetel sõitudel tobedaid vigu. Siiski toimis nii Black Falconi meeskonna kui ka minu tiimikaaslaste poolt viimasel sõidul kõik suurepäraselt, mis võimaldaski meil tuua koju nii etapivõidu kui ka sarjast GT4 klassi tiitli,“ lausus Viidas ise. „Loomulikult ei ole mitte väike asi ka üldarvestuses 841 sõitja hulgas jagada oma tiimikaaslastega 11. kohta,“ tõdes ta.

„Olengi siinkohal tohutul hulgal tänu võlgu igale Black Falconi meeskonnaliikmele, sest ainuüksi tänu kiirele sõidule poleks võita võimalik. Ühtlasi on olnud mul terve hooaja vältel lakkamatu toetus sõidutreener Madis ja ta venna Tõnis Kasemetsa ning mu pere poolt,“ oli võidusõitja tänulik.

„Hoolimata kahest suurepärasest hooajast Nürburgringil ei saa loorberitele puhkama jääda, vaid tuleb juba uueks hooajaks ettevalmistusi tegema hakata. Esimesed testid ongi planeeritud juba detsembrisse, et saada maitse suhu kereautode tipu – GT3 autoga. Peale seda paneme uue hooaja plaani paika, sest valikuid on üsna mitmeid,“ sõnas Viidas äärmiselt rahulolevana.

Ott Tänak – Martin Järveoja krooniti Hispaanias autoralli maailmameistriteks!

Foto: Toyota Gazoo Racing

Möödunud nädalavahetusel sõideti Hispaanias hooaja eelviimane MM-ralli.

Järjekorras 55. Kataloonia rallile startisid MM-liidritena Ott Tänak – Martin Järveoja (Toyota Yaris WRC), kelle edu Sebastien Ogier – Julien Ingrassia (Citroen C3 WRC) oli 28 punkti ja Thierry Neuville – Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) ees 41 punkti.

Kui Ogier – Ingrassia kukkusid hüdraulika probleemide tõttu tiitliheitlusest juba avakatse järel, siis Neuville – Gilsoul võitsid Kataloonia ralli ning hoidsid pinget kuni viimase kiiruskatse finišini. Tänak – Järveoja läksid viimasel katsel võtma maksimumi ning kindlustama tänavust MM-tiitlit. Eestlased võitsid ülivõimsalt ralli lõpetanud punktikatse ning tõusid sellega ka üldarvestuses koha võrra, lõpetades teisel kohal.
Sellest piisas, et üks ralli enne hooaja lõppu kindlustada esimeste eestlastena autoralli MM-tiitel.Tänak – Järveoja lõpetasid selle ajaloolise ja suurepärase saavutusega 15 aastat kestnud prantslaste domineerimise MM-sarjas.

Ott Tänak. Foto: Toyota Gazoo Racing

„Oti ja Martini võit on Eesti spordile ajalooline saavutus. See on olnud pikk, käänuline ja konarlik teekond Saaremaalt WRC poodiumi kõrgeimale astmele. MM-tiitel on nii andekuse kui raske töö tulemus. See võit julgustab iga eestlast uskuma nii endasse kui oma väikesesse ent suurepärasesse riiki. Mitte miski pole võimatu. Suured tänud kõigile, kes on Otti ja Martinit aidanud ning minu erilised tänud lähevad Oleg Grossile, kelle usk Otti on teinud selle ajaloolise võidu võimalikuks,“ võttis Eesti Autospordi Liidu president Ari Vatanen eestlastele esimese autoralli MM-tiitli toonud sündmused kokku.

„Ma pole kordagi Otis kahelnud ja nüüd viimastel aastatel on usk sellesse, et ta võidab MM-tiitli, aina suurem olnud. Me teame, et tema areng on olnud üle kivide ja kändude, kuid selles mehes on alati see vaim ja võimekus olemas olnud. Ka siis, kui tal kriisiaastad olid ja ta eemale tõrjuti, siis mina ei kaotanud usku temasse kunagi. Ralli viimasel katsel tundus iga sekund kui igavik, aga kui katse lõppes, oli meeletu rahulduse tunne. See, et ta veel viimase katsega Sordo ka ära võttis, näitas ülimat jõudu ja võimu. Läheb nüüd natukene aega, enne kui kõik lõpuni kohale jõuab,“ sõnas Ott Tänaku toetaja ja sõber Oleg Gross tiitlivõidu järgselt.

Ott Tänak tegi esimese MM-ralli stardi koos Kristo Kraagiga aastal 2009 Portugali rallil. Esimese MM-punkti teenis saarlane koos Kuldar Sikuga 2011. aasta Mehhiko rallil. Esimese katsevõidu ning poodiumikoha tõi aasta 2012 ja seda vastavalt Rootsi ja Sardiinia rallidelt. Karjääri esimese MM-ralli võiduni jõudis Tänak koos Martin Järveojaga 2017. aasta Sardiinia MM-rallil. MM-tiitli tõi Tänakule tema karjääri 105. MM-ralli start.

Martin Järveoja esimene MM-ralli start oli koos Karl Kruudaga 2010.aasta Jordaania rallil. Esimese absoluutarvestuse katsevõidu ja poodiumikoha teenis Järveoja koos Ott Tänakuga 2017.aasta Monte-Carlo rallil. Kui Tänakule oli tiitli toonud Kataloonia ralli 2019 karjääri 105. MM-ralli, siis Elvast pärit Järveojale 76.

Soomer lõpetas MM-hooaja neljateistkümnendana

Hannes Soomer. Foto: Vaclav Duska Jr.

Hannes Soomer (MPM WILSport Racedays) lõpetas täna peale Kataris toimunud motoringraja Supersport klassi maailmameistrivõistluste finaaletappi hooaja neljateistkümnendal kohal.

Õhtul prožektoritest valgustatud Losail’ ringrajal toimunud võistlussõitu läks Soomer alles 19. stardikohalt. Ometi sai ta suurepärase stardi ning kogu võistluse esimene pool oli 12ndaks tõusnud Soomeril suurepärane. „Algus oli väga hea, esimene ring ebareaalselt hea ja esimesed seitse ringi olid ka kõvad, püüdsime eesmisi kinni,“ kommenteeris Soomer peale võistlust. „Taha olime valinud pehme, ette kõvema rehvi. Peale seitsmendat ringi hakkas esimene rehv lagunema ja oli väga raske tempot hoida.“ 14ndal ringil langes Soomer 14ndaks ja sellel kohal ka lõpetas.

„Arvestades kogu nädalavahetust ja seda kui halvas seisus me eile õhtul olime, ei ole olukord sugugi hull,“ võttis Soomer viimase etapi kokku. Hommikul tehti õhtuseks võidusõiduks mootorrattal veel suuri muudatusi, muudeti seadistust oluliselt kõvemaks ning see toimis. „Positiivne on see, et sõidu algusega tuletasin endale meelde, et ma veel oskan mootorrattaga sõita, kui selleks tööriistad antakse. Negatiivne on see, et aasta lõpp nii tuksi läks osaliselt vigastuse, ja osaliselt ebaōnne pärast,“ lisas ta.

„Tänan kõiki toetajaid, kes selle pika ja mitmeid säravaid hetki toonud hooaja jooksul mulle abiks on olnud,“ ütles Soomer, kes on veendunud, et tuleval hooajal õnnestub tänavusi vigu vältida. „Järgmise aasta ettevalmistus tuleb teha selline, et oleksin aasta algusest tippkonkurentsis,“ ütles ta.

Soomer teenis täna punktiarvestusse kaks punkti lisaks ning lõpetas MM-sarja kokku 36 punktiga 14. kohal. Tänase võistlussõidu võitis küll Lucas Mahias (Kawasaki Pucetti Racing), kuid esimese šveitslasena krooniti Supersport klassi maailmameistriks Randy Krummenacher (BARDAHL Evan Bros. WorldSSP Team, 213 p). Ometi oli enne tänast sõitu teoreetiline võimalus võitjaks tulla ka tema meeskonnakaaslasel Federico Caricasulol ja ligi poolt võistlussõidust juhtinud Jules Cluzelil (GMT94 YAMAHA).